طرح کتابخوان تیرماه96 | بلاگ

طرح کتابخوان تیرماه96

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

بهشتي از زبان بهشتي (خاطرات آيت الله دكتر سيد محمد حسيني بهشتي)؛ تحقيق و تدوين: فرامرز شعاع حسيني؛ دوره سه جلدي

شهيد بهشتي بي‌گمان يكي از منحصر به فردترين شخصيت‌هاي مؤثر در پيروزي انقلاب اسلامي است، بصيرت و هوشمندي، قدرت تشكيلاتي، مديريت و جاذبه معنوي، صداقت و اخلاص از ويژگي‌هاي برجسته‌اي است كه او را از بسياري از شخصيت‌هاي اول انقلاب متمايز مي‌ساخت، تا جايي كه امام خميني رحمت الله عليه  درباره ايشان مي‌فرمايد: "بهشتي يك ملت بود براي ملت ما".

اين اثر كه به شكلي كم‌نظير تدوين يافته، اگر نگوييم بهترين اثر منتشر شده در شناخت شخصيت و تأثير او بر تحولات انقلاب اسلامي است، بي‌ترديد در نوع خود كم‌نظير است.

مخاطب در این کتاب جنبه‌های مختلف زندگی شهید بهشتی را از زبان خود او می‌خواند.

دخيل عشق؛ نويسنده: مريم بصيري؛ انتشارات: عصر داستان؛ تعداد صفحات: 276

اين اثر در يك فضاي متفاوت از ادبيات دفاع مقدس خلق شده، فضايي كه بيشتر به تبعات جنگ بر افرادي كه درگيري مستقيم با آن داشته‌اند (يعني جانبازان و بهياران و خانواده‌هاي آنها) پرداخته است.

در اين داستان با سرگذشت جانبازی به نام رضا پیش آشنا مي‌شويم که پا‌ها و یک دست خود را در جبهه از دست داده است. اين امر در ادامه باعث اختلاف بین پدر و مادر او می‌شود. پدر آن‌ها را ترک می‌کند و بعد از گذشت ده سال از پایان جنگ رضا به دلیل فوت مادر به آسایشگاه منتقل می‌شود. داستان از یک آسایشگاه جانبازان جنگی آغاز می‌شود و خواننده وارد حال و هوای رزمندگان و عوالمی که آنها این روزها در آن سیر می‌کنند می‌شود.

حرفه‌اي؛ نويسنده: مرتضي قاضي؛ انتشارات: رسانه مهر؛ تعداد صفحات: 280

مرتضي قاضي، در سال ۸۹ و در خلال مصاحبه هایش درباره ساخت مستندی درباره جنگ شهرها؛ از زبان شریفی راد به عنوان سرتیم خنثی‌سازی گردآوری کرده است. مرحوم شریفی راد (كه در حادثه‌اي ناگوار در خلال ساخت فيلم معراجي‌ها درگذشت) در قالب گفتگویی بلند (بیش از شش ساعت) این خاطرات را روایت کرده است. خاطرات شریفی راد در این کتاب از مقطع ورود او به نیروی هوایی از سال ۵۴ یا ۵۵ شروع می‌شود و در ادامه به نحوه ورودش به حیطه خنثی سازی بمب می‌پردازد تا عملیات مرصاد ادامه می‌یابد.

در كتاب علاوه‌بر خاطرات جالب و تأمل برانگيزي كه با توجه به فضاي كاري متفاوت ايشان (خنثي سازي بمب در شهر‌ها و مناطق جنگي) بيان شده است، توضيحات علمي جالب توجهي نيز البته در سطح فهم عمومي در خصوص بمب و موشك و خنثي‌سازي ذكر شده است.

پرندگان آهنین: از زمین تا فضا (آشنایی با دانش و فناوری هوافضا)؛ مؤلف: عباس خاراباف؛ نـاشـر: نشر طلایی

تعداد صفحات: 152

کتاب «پرندگان آهنین» نوشتة عباس خاراباف و با ویراستاری تخصصی محمد رحیم برای آشنایی با دانش و فنّاوری انواع هواپیما، موشک، ماهواره و فضاپیما و بر اساس منابع علمي و دانشگاهي جهان تألیف شده است. 

قيچي كه دنبال كار مي‌گشت؛ نويسنده: منيژه هاشمي؛ انتشارات: كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان؛ تعداد صفحات: 20

«قیچی که دنبال کار می‌گشت» یک کتاب کوتاه مصور برای کودکان است که ضمن بيان داستان خود، مفاهیمی را به کودکان انتقال می‌دهد. این کتاب، برای گروه سنی «الف»، یعنی کودکانی که هنوز به مدرسه نرفته‌اند تا کلاس اولی‌ها، تنظیم شده است. تصاویر کتاب، کمک می‌کند تا بچه‌ها به کتاب جذب شوند.

مفاهيمي مانند مذمّت بیکاری، لزوم استفادة درست و مناسب از هر چیز، مفهوم حقّ مالکیت و مواردی از این دست، مطالبی هستند که در ضمن بيان داستان به بچه‌ها منتقل می‌شود.

...
نویسنده : بازدید : 1 تاريخ : سه شنبه 10 مرداد 1396 ساعت: 18:58