معرفی کتاب

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

امکانات وب

برچسب ها

تند باد تشنه

 

تند باد تشنه

نوشته: هيبت الله اکبري گندماني

ناشر: شرکت سهامي کتاب هاي جيبي وابسته به انتشارات اميرکبير

نوبت چاپ : اول 1389

کتاب حاضر، تلخيص و باز نويسي داستان هاي منظوم شرفنامه ي نظامي گنجوي است، در اين نوشتار،تلاش شده است تا متني به خوانندگان ارائه گردد که در حد امکان، ارزش ها و روح متن اصلي را در خود نگه دارد و ساختار يک اثر ادبي را به خود بگيرد.

همچنين در اين بازنوشته، از شرح بيت به بيت اشعار پرهيز شده است؛ تا در قالب داستاني زيبا بتواند به ذائقه و خواسته هاي خوانندگان امروزي نزديک شود.

حکيم جمالالدين ابو محمد الياس بن يوسف نظامي، معروف به نظامي گنجوي، شاعر داستان سراي بزرگ قرن ششم است که خالق آثاري بزرگ در پهنه ي گسترده ي ادبيات فارسي بوده است و در ابداع معاني و مضامين پيچيده و پرداختن به رمزها و کنايات، تصاوير بديع و سحر انگيز، ايجاد ترکيبات تازه و دقت در توصيف جزئيات صحنه هاي رزم و بزم، سرآمد ديگر شاعران و داستان پردازان بوده است.

نظامي پس از فردوسي، دومين شاعري است که دست به سرودن داستان اسکندر به زبان فارسي زده است. او اين اثر را در اواخر عمر خود سروده است و از مقدمه ي شرفنامه چنين برمي آيد که منابع گوناگوني در باره ي اسکندر در دست داشته و پس از مطالعه و مقايسه ي آن ها، نغزترين روايت ها را گرفته و در نظم آورده است.

از عناوين اين مجموعه مي‌توان به دانش آموختن اسکندرو پادشاهي او، داد خواهي مصريان از زنگيان پيش اسکندر، پيکار اسکندر با زنگبار و پيروزي‌ او، سگالش نمودن اسکندر بر جنگ دارا، آئينه ساختن اسکندر، خراج خواستن دارا از اسکندر و...اشاره کرد.

نکته‌ي در خور درنگ داستان اسکندر، تصويري است که نظامي از اسکندر ترسيم مي کند، در اين تصوير، او مردي است پاک، مقدس، باتدبير، شجاعو با شکوه که به مقام پيامبري مي رسد و دين يکتا پرستي را ترويج مي کند...

نویسنده : بازدید : 5 تاريخ : چهارشنبه 17 شهريور 1395 ساعت: 3:36
اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها